TR EN
blog_page
BİLGİYİ PAYLAŞMAK, ONA ULAŞMAK KADAR DEĞERLİDİR.
...

TEKNOLOJİ, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN ODAĞINDA YER ALIYOR

İklim kri̇zi̇ne karşı köklü bi̇r eylem planı olan yeşil mutabakat, üretimi ve diğer faaliyetleri derinden etkileyecek. Şirketlerin çok yönlü ve doğru bir şekilde değerlendirmesi̇ gereken bu dönüşüm sürecinde aynı hassasiyetle teknoloji̇k altyapılarına odaklanmaları ve teknolojinin avantajlarından yararlanmaları kritik önem taşıyor.

Devamını Oku
...

SCMA ÜZERİNDE SDN/NFV KULLANARAK YÖNETİCİSİZ FİZİKSEL KATMAN GÜVENLİĞİ

Dr. Müge Erel Özçevik ve Dr. Ferdi Tekçe tarafından hazırlanan “SCMA üzerinde SDN/NFV kullanarak Yöneticisiz Fiziksel Katman Güvenliği” başlıklı makale IEEE Transactions on Network and Service Management Magazine’de yayınlandı. Makalenin Türkçe özetini blogumuzdan okuyabilirsiniz.

Devamını Oku
...

5G, KÜRESEL REKABETTE BELİRLEYİCİ HALE GELİYOR

5G teknolojisinin ardındaki ekonomik katma değer her geçen gün artıyor. Ülke ekonomileri, üretimden lojistiğe birçok sektörde teknolojik dönüşümle ciddi girdi sağlıyor.

Devamını Oku
...

BAĞLANTILI VE OTONOM SÜRÜŞTE ANDASİS İMZASI

Andasis Telemetri Sistemleri, araçların ürettikleri verilerin analiz edilip katma değere dönüştürülmesini sağlayarak hem üretici hem de kullanıcı tarafında önemli avantajlar sunuyor.

Devamını Oku
...

TELEKOMÜNİKASYONUN YARIYIL GÜNDEMİ

Dijital dönüşümden çip krizine, beşinci nesil telekomünikasyon ağında kaydedilen ilerlemelerden güvenlik tehditlerine kadar yılın geri kalan dokuz ayında birçok önemli konu sektörel gündemin ana başlıklarını oluşturdu.

Devamını Oku
...

AĞIN GERÇEKLİĞİ VE TOPLUMUN GERÇEK BEKLENTİSİ

Verinin çok kritik değer taşıdığı ağlar içerisinde meydana gelebilecek her dış müdahale, ekonomik, stratejik, kurumsal ve sosyal yansımalara neden olur. Kimi zaman geri dönülmez sonuçlar açığa çıkabilir.

Devamını Oku
...

OSI MODELİ NEDEN ÖNEMLİ?

İki bilgisayar arasındaki iletişimi tanımlayan ve 1984 yılında ISO tarafından yayınlanan OSI Modeli (Open System Interconnect), farklı üreticilerin cihazlarının birbiriyle uyumlu olmadığı durumlarda yaşanan karmaşayı ortadan kaldırmak ve ağ iletişimini bir standarda oturtmak için geliştirildi.

Devamını Oku
...

DOĞANIN KUSURSUZ NETWORK’Ü

Bir orman zemininde kendi halinde takılan mantardan yüzlerce ışık yılı uzaklıktaki gezegene uzanan kısa ve keyifli bir yolculuğa çıkalım istedik birlikte. Belki birçoğunu biliyorsunuz ama gerçekliğin silikleştiği sınır da tam burada. Asıl gerçeklerimiz belki de henüz hiç bilmediklerimiz…

Devamını Oku
...

Bugünden sonra, yarından önce Endüstri 4.0

Birçok çağdaş otomasyon sistemini, veri alışverişlerini ve üretim teknolojilerini içeren Endüstri 4.0, adından da anlaşılacağı üzere 4’üncü sanayi devrimini ifade ediyor. Endüstri 1.0’da buhar gücüyle çalışan makineler kullanmaya başladık. Sanayi devriminin son versiyonu ise nesnelerin interneti, hizmetlerin interneti ve siber fiziksel sistemleri içeriyor.

Devamını Oku
...

1G KONUŞTURDU, 5G UÇURACAK

80’lerin başında devreye alınan 1G analog kablosuz ses haberleşme teknolojisi, insanlığı cep telefonlarıyla tanıştırmıştı. 40 yıl sonra dünyanın bazı ülkelerinde uygulamaya alınan 5G ise iletişim teknolojilerinde yepyeni bir çağın başlangıcı olarak değerlendiriliyor. Peki bize ne zaman gelecek, hayatımıza nasıl etki edecek?

Devamını Oku